ADWOKAT PIOTR FOJTIK Adwokat z ponad 10 letnim doświadczeniem w obsłudze przedsiębiorców, w tym pomocy w bieżącej działalności zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Adwokat reprezentował także Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego w bieżącej działalności (poziom województwa). Posiada bogate doświadczenie we wsparciu Wojewody oraz Zarządu Województwa w walce z pandemią Corona Virusa SARS Cov 2.

Skontaktuj się

Rakowicka 10b/9, 31-511Kraków

Pon - Pt (9:00 - 17:00) Sobota ZAMKNIĘTE

Zadzwoń: + 48 500 838 828

Zobacz nas

Zawsze Cię wesprzemy, możesz skontaktować się z nami

Jak wygląda kontrola skarbowa?

jak wygląda kontrola skarbowa
Każda działalność gospodarcza musi wypełniać obowiązki względem instytucji państwowych. Jednym z takich obowiązków jest poddanie się kontroli skarbowej. W tej sytuacji przedsiębiorstwo będzie przedstawiać dokumentację wymaganą przez prawo podatkowe. Jak wygląda kontrola urzędnika? Jakie wyróżnia się wyniki kontroli?

Zakres kontroli skarbowej

Głównym założeniem kontroli jest sprawdzenie, czy dana firma spełnia wszystkie obowiązki wynikające z przepisów podatkowych. Urzędnik zabezpiecza niezbędne dokumenty, które są potwierdzeniem informacji zawartych w księgach podatkowych. Wszelkie czynności wykonywane są w obecności kontrolowanego lub osoby przez niego upoważnionej zazwyczaj w miejscu prowadzenia działalności. Kontrola sprawdza, czy przestrzegane są przepisy związane z:
  • prawem podatkowym,
  • prawem celnym,
  • prawa dewizowego,
  • regulacjami dotyczącymi gier hazardowych,
  • przeciwdziałaniem praniu pieniędzy

Przebieg kontroli skarbowej

Kontrola rozpoczyna swój bieg wraz z doręczeniem zawiadomienia o jej wszczęciu. Zawiera ono także jej zakres. Najczęstszą praktyką urzędników jest umówienie się z kontrolowanym na konkretny dzień, co daje czas na przygotowanie wymaganych dokumentów. To także czas na złożenie korekt, dzięki czemu może uniknąć odpowiedzialności karnej. Na korzyść przedsiębiorcy działa jego aktywność i nawiązywanie interakcji z urzędnikiem. Na każdą wątpliwość warto przygotowywać pisemne wyjaśnienie.

Zakończenie kontroli skarbowej

Kontrola kończy się wydaniem decyzji lub wyniku kontroli. Bardziej popularny jest wynik, który dotyczy np. gospodarowania środkami publicznymi lub unijnymi, nieprawidłowości wykazanych w trakcie wizyty urzędnika dotyczących szczególnie stanu majątkowego lub gdy nie stwierdzono uchybień. Każdemu przedsiębiorcy przysługuje prawo do odwołania od sporządzonego protokołu. Procedury kontroli a także prawa i obowiązki przedsiębiorcy oraz instytucji kontrolujących zawierają się w ustawie o kontroli skarbowej.
Piotr Fojtik - kancelaria prawna

Piotr Fojtik - kancelaria prawna

Adwokat z ponad 10 letnim doświadczeniem w obsłudze przedsiębiorców, w tym pomocy w bieżącej działalności zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.

Adwokat reprezentował także Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego w bieżącej działalności (poziom województwa).

Posiada bogate doświadczenie we wsparciu Wojewody oraz Zarządu Województwa w walce z pandemią Corona Virusa SARS Cov 2

Skontaktuj się
Udostępnij :

Skomentuj

WP Feedback

Dive straight into the feedback!
Login below and you can start commenting using your own user instantly