ADWOKAT PIOTR FOJTIK Adwokat z ponad 10 letnim doświadczeniem w obsłudze przedsiębiorców, w tym pomocy w bieżącej działalności zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Adwokat reprezentował także Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego w bieżącej działalności (poziom województwa). Posiada bogate doświadczenie we wsparciu Wojewody oraz Zarządu Województwa w walce z pandemią Corona Virusa SARS Cov 2.

Skontaktuj się

Rakowicka 10b/9, 31-511Kraków

Pon - Pt (9:00 - 17:00) Sobota ZAMKNIĘTE

Zadzwoń: + 48 500 838 828

Zobacz nas

Zawsze Cię wesprzemy, możesz skontaktować się z nami

Odszkodowanie za wypadki

  • Home
  • Odszkodowanie za wypadki
Prawnik Kraków

Odszkodowanie i zadośćuczynienie za wypadki

Odszkodowanie i zadośćuczynienie za szkody i krzywdy wyrządzone przez sprawców wypadków komunikacyjnych należą się każdemu poszkodowanemu w wypadku, jednak kwota, którą osoba poszkodowana powinna otrzymać, nie jest z góry określona. Zdarza się, że ubezpieczyciel zaniża kwoty wypłaconej rekompensaty, lub nawet całkowicie jej odmawia. W takich sytuacjach pomoc prawnika i wejście na drogę postępowania sądowego może okazać się jedynym sposobem otrzymania należnych i adekwatnych środków finansowych.

zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej prawnik
zadośćuczynienie za uszkodzenie ciała prawnik
zadośćuczynienie za wypadki prawnik

Prawnik Kraków

Odszkodowanie za wypadki

Z pomocą naszych krakowskich prawników zyskasz kompleksową pomoc w uzyskaniu odszkodowania lub zadośćuczynienia za wypadki. Zapraszamy do kontaktu!

Odszkodowanie a zadośćuczynienie — główne różnice

Odszkodowanie i zadośćuczynienie to dwie formy rekompensaty, których można dochodzić w wyniku bycia stroną poszkodowaną w wypadku i doznania uszczerbku na zdrowiu. Różnica między nimi odnosi się charakteru doznanych szkód oraz ich konsekwencji. Jako że prawo nie określa ściśle ani kwot, ani kryteriów przyznawania ich obu, wysokość otrzymanych środków finansowych zależy od interpretacji sądu oraz ustalonego stopnia uszczerbku na zdrowiu.

Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku rekompensatę za wyrządzone szkody może pokryć OC sprawcy (winnego kolizji). O ile ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla kierowców jest obowiązkowe i straty materialne doznane w wyniku incydentu drogowego prawie zawsze pokrywa ubezpieczyciel (wyjątkiem jest spowodowanie zdarzenia pod wpływem substancji odurzających), o tyle posiadanie dobrowolnego OC w życiu prywatnym nadal nie jest regułą. Może również zdarzyć się sytuacja, w której osoba uczestnicząca w wypadku ubezpieczana jest przez osobę trzecią np. członka rodziny.

Skorzystanie z usług prawnika może nie tylko pomóc w zrozumieniu przepisów oraz odwołaniu się do właściwych osób i instytucji w trakcie starania się o należne środki finansowe, ale także jest kluczową kwestią dla uzyskania satysfakcjonującej kwoty pieniężnej w procesie cywilnym.

Odszkodowanie

Odszkodowanie obejmuje wszelkie straty materialne, do których należą w szczególności koszty leczenia, rehabilitacji, jakie ponosi ofiara wypadku w wyniku działania lub zaniechania drugiej osoby. Dotyczy ona zarówno kosztów zniszczenia mienia, jak i bezpośrednich oraz potencjalnych strat finansowych poniesionych przez poszkodowanego w konsekwencji zdarzenia. Jednakże w praktyce niebezpośrednie koszty stanowią główną oś sporu w procesach sądowych. Pomoc prawnika w ustaleniu utraconych w ten sposób dochodów może znacząco zwiększyć kwotę rekompensaty. 

Pochylając się jednak nad kwestią odszkodowania, przy jego określaniu należy wziąć pod uwagę:

Zadośćuczynienie

Poza odszkodowaniem za materialne straty ofiara wypadku ma również prawo domagać się od sprawcy zadośćuczynieniafinansowej rekompensaty za emocjonalną krzywdę, jaką doznała na skutek cierpień, które powstały w wyniku tego zdarzenia. Jego wysokość zależna jest od stopnia uszczerbku na zdrowiu, a także jego indywidualnych konsekwencji dla poszkodowanego np. gdy w wyniku uszkodzenia ciała osoba ta musiała zaprzestać wykonywania zawodu albo w sposób znaczący zmienić swój tryb życia, gdyż zmaga się z depresją, lękami itp. Zadośćuczynienie może również dotyczyć kosztów emocjonalnych poniesionych po śmierci bliskiej osoby.

Nasza Kancelaria pomaga uzyskiwać rekompensaty najczęściej przewyższające pierwotnie proponowane w ugodach przez ubezpieczycieli kwoty odszkodowania. Piotr Fojtik to adwokat z wieloletnim doświadczeniem specjalizujący się zarówno w prawie krajowym, jak i międzynarodowym, który wraz z wykwalifikowanym zespołem ekspertów pomoże Państwu rozwiązać nawet najtrudniejsze kwestie natury prawnej.

Jeśli potrzebujesz pomocy doświadczonego prawnika w zakresie uzyskania odszkodowania lub zadośćuczynienia za wypadek, uszkodzenie ciała, inwalidztwo lub śmierć bliskiej osoby, serdecznie zapraszamy do kontaktu! Nasza Kancelaria zlokalizowana jest w Krakowie.

Potrzebujesz pomocy! Zadzwoń teraz +48 500 838 828

Profesjonalne porady prawne online z różnych dziedzin prawa. Uzyskaj pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Napisz do Nas! Bez Wychodzenia z Domu. Szybka Wycena Zapytania.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak pomagamy klientom?
WP Feedback

Dive straight into the feedback!
Login below and you can start commenting using your own user instantly