ADWOKAT PIOTR FOJTIK Adwokat z ponad 10 letnim doświadczeniem w obsłudze przedsiębiorców, w tym pomocy w bieżącej działalności zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Adwokat reprezentował także Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego w bieżącej działalności (poziom województwa). Posiada bogate doświadczenie we wsparciu Wojewody oraz Zarządu Województwa w walce z pandemią Corona Virusa SARS Cov 2.

Skontaktuj się

Rakowicka 10b/9, 31-511Kraków

Pon - Pt (9:00 - 17:00) Sobota ZAMKNIĘTE

Zadzwoń: + 48 500 838 828

Zobacz nas

Zawsze Cię wesprzemy, możesz skontaktować się z nami

Prawo spadkowe - "dziedziczenie spadku" w kraju i za granicą

  • Home
  • Prawo spadkowe – “dziedziczenie spadku” w kraju i za granicą
Kancelaria Prawna Kraków

Dziedziczenie spadku

Dziedziczenie spadku” regulowane jest przepisami kodeksu cywilnego a sam przebieg sprawy oraz określenie spadkobiercy zależy od tego, czy zmarły pozostawił po sobie testament. Skorzystanie z usług kancelarii prawnej, może okazać się nieocenioną pomocą nie tylko w ewentualnym procesie o stwierdzenie nabycia spadku i dopełnieniu wszelkich formalności prawnych związanych z otrzymaniem majątku, ale także w uniknięciu przykrych konsekwencji wynikających z odziedziczenia długów zmarłego.

dziedziczenie spadku kancelaria kraków
dziedziczenie spadku za granicą pomoc prawnika
dziedziczenie spadku prawnik kraków

Pomoc prawna Kraków

Podział majątku

Nasi prawnicy pomagają w sprawach o „dziedziczenie spadku” w Polsce oraz za granicą. Zapraszamy do kontaktu!

Dziedziczenie testamentowe i ustawowe

Testament to oświadczenie woli zmarłego dające wskazanemu przez niego spadkobiercy powołanie do „dziedziczenia spadku” albo jego części oraz zapewniające mu pierwszeństwo przed spadkobiercami ustawowymi.

Jeśli dokument jest sporządzony prawidłowo, a osoba wyznaczona do dziedziczenia została wskazana w sposób właściwy, uzyskuje ona wtedy kompetencje do przejęcia spadku lub jego odrzucenia. Jednak w przypadku gdy testament nie został spisany albo jest nieważny lub w sytuacji, w której osoba dziedzicząca z jakiegoś powodu rezygnuje z przysługującego jej prawa, o wskazaniu spadkobiercy decyduje dziedziczenie ustawowe.

Dziedziczenie ustawowe regulowane jest przez kodeks cywilny, a o przejęciu majątku w określonej kolejności i wartości procentowej decyduje pokrewieństwo lub powinowactwo. Spadkobiercami zostają małżonek/małżonka, dzieci, rodzice, a także w niektórych przypadkach dalsi krewni. W tym przypadku konieczne jest sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia przed notariuszem albo postępowanie sądowe w celu ustalenia kto i z jakiej podstawy powołany jest do spadku.

W ramach postępowania o stwierdzenie nabycia spadku sąd ustala i rozstrzyga czy wnioskodawca lub uczestnicy procesu nie są osobami, które należą do kategorii niegodnych dziedziczenia lub wydziedziczonych. Pomoc prawnika w tego typu postępowaniach może mieć kluczowe znaczenie, zwłaszcza w przypadku nieporozumień z innymi spadkobiercami.

Krakowska Kancelaria Prawna Fojtik oferuje pomoc prawną w sprawach dotyczących stwierdzenia nabycia oraz podziału spadku.

Dziedziczenie długów

Warto pamiętać, że wraz z „dziedziczeniem majątku” zmarłego dziedziczy się również jego długi. Spadek rozumiany jest jako przejęcie ogółu praw i obowiązków majątkowych zmarłej osoby. Wierzyciele mają prawo dochodzenie spłaty zobowiązań zaciągniętych przez zmarłego za życia. Zakres odpowiedzialności spadkobiercy będzie uzależniony od tego, w jaki sposób przyjmuje taki spadek. Powoduje to sytuacje, w której nie zawsze opłaca się korzystać z prawa do dziedziczenia, gdyż w niektórych przypadkach konsekwencje tej decyzji mogą być opłakane w skutkach. Skorzystanie z pomocy prawnika znacząco ułatwia podjęcie właściwej decyzji i uniknięcie ewentualnych negatywnych konsekwencji otrzymania spadku obarczonego długiem.

Postępowanie dotyczące spadku, który znajduje się za granicą lub osób zamieszkałych w innym kraju

Jednym z zagadnień, o które pytają nas Klienci, są kwestie związane z postępowaniem spadkowym podmiotów znajdujących się za granicą.

Postępowania spadkowe, które dotyczą spadkobierców zamieszkałych za granicą lub zagranicznego majątku, są kwestią o tyle problematyczną, że zależą od obowiązującej jurysdykcji. O podstawach prawnych do dziedziczenia majątku zadecyduje polski sąd, jeżeli zmarły w chwili śmierci przebywał na terenie kraju lub gdy posiadał on polskie obywatelstwo. Jeżeli osoba zmarła pozostawiła za granicą nieruchomość, o jej dziedziczeniu zadecyduje prawo tego państwa.

Nasza Kancelaria Prawna z siedzibą w Krakowie oferuje kompleksową pomoc prawną w sprawach dotyczących prawa spadkowego zarówno w kraju, jak i za granicą. Świadczymy usługi w zakresie doradztwa oraz pomagamy naszym Klientom dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Klienci zainteresowani problematyką tzw. “dziedziczenia spadku za granicą” mogą zatem liczyć z naszej strony na rzeczową ocenę dotyczącą tego, jakie przepisy danego kraju będą miały zastosowanie w określonym przypadku.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Potrzebujesz pomocy! Zadzwoń teraz +48 500 838 828

Profesjonalne porady prawne online z różnych dziedzin prawa. Uzyskaj pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Napisz do Nas! Bez Wychodzenia z Domu. Szybka Wycena Zapytania.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak pomagamy klientom?
WP Feedback

Dive straight into the feedback!
Login below and you can start commenting using your own user instantly