ADWOKAT PIOTR FOJTIK Adwokat z ponad 10 letnim doświadczeniem w obsłudze przedsiębiorców, w tym pomocy w bieżącej działalności zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Adwokat reprezentował także Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego w bieżącej działalności (poziom województwa). Posiada bogate doświadczenie we wsparciu Wojewody oraz Zarządu Województwa w walce z pandemią Corona Virusa SARS Cov 2.

Skontaktuj się

Rakowicka 10b/9, 31-511Kraków

Pon - Pt (9:00 - 17:00) Sobota ZAMKNIĘTE

Zadzwoń: + 48 500 838 828

Zobacz nas

Zawsze Cię wesprzemy, możesz skontaktować się z nami

Jak się przygotować do kontroli urzędu skarbowego?

jak się przygotować do kontroli urzędu skarbowego
Kontrola urzędu skarbowego w każdej firmie budzi strach. Nawet jeśli przedsiębiorca ma pewność, że wszystkich płatności dokonał na czas, a dokumentacja firmowa jest prowadzona bardzo rzetelnie, można się jej obawiać. Urząd skarbowy uprzedza jednak o kontroli. Od daty doręczenia zawiadomienia o zamiarze przeprowadzenia kontroli musi upłynąć co najmniej 7 dni. A zatem przedsiębiorstwo ma minimum tydzień, aby do kontroli się przygotować. Co można zrobić w tym czasie?

Przygotuj odpowiednie dokumenty.

Celem kontroli urzędnika jest weryfikacja dokumentów i płatności na rzecz skarbu państwa. W zawiadomieniu o kontroli musi widnieć informacja, co jest jej zakresem. A zatem przed kontrolą trzeba uzupełnić i skompletować dokumentację podatkową, która potrzebna będzie podczas kontroli. Warto pamiętać, że jeśli urzędnik chce sprawdzić dokumentację, która nie podlega zakresowi kontroli, przedsiębiorca ma prawo odmówić jej udostępnienia. Jeśli przedsiębiorstwo samo prowadzi dział księgowy, należy sprawdzić poprawność wygenerowanych dokumentów i zebrać dokumentację. Gdy to potrzebne jest jeszcze czas na dokonanie korekty dokumentów i deklaracji podatkowych. W wypadku, gdy księgowością zajmuje się biuro rachunkowe, należy je uprzedzić o kontroli w jednostce. Z kolei, jeżeli firma współpracuje z zagranicznymi kontrahentami, a dokumentacja dotycząca kontraktów i płatności jest sporządzona w innym języki, należy te dokumenty przetłumaczyć na język polski.

Czy przedsiębiorca musi być obecny podczas kontroli?

Nie da się ukryć, że prowadząc firmę, nie zawsze jej właściciel fizycznie pracuje w biurze. Często ma spotkania czy nawet pilnuje postępów prac osobiście w innym miejscu. Dlatego też, jeśli nie może lub nie chce być obecny podczas kontroli może upoważnić pracownika do reprezentacji lub też wyznaczyć pełnomocnika – ten ma szerszy zakres uprawnień od reprezentanta. Najlepiej w tej roli wyznaczyć głównego księgowego, który doskonale porusza się wśród dokumentów podatkowych.
Piotr Fojtik - kancelaria prawna

Piotr Fojtik - kancelaria prawna

Adwokat z ponad 10 letnim doświadczeniem w obsłudze przedsiębiorców, w tym pomocy w bieżącej działalności zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.

Adwokat reprezentował także Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego w bieżącej działalności (poziom województwa).

Posiada bogate doświadczenie we wsparciu Wojewody oraz Zarządu Województwa w walce z pandemią Corona Virusa SARS Cov 2

Skontaktuj się
Udostępnij :

Skomentuj

WP Feedback

Dive straight into the feedback!
Login below and you can start commenting using your own user instantly