ADWOKAT PIOTR FOJTIK Adwokat z ponad 10 letnim doświadczeniem w obsłudze przedsiębiorców, w tym pomocy w bieżącej działalności zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Adwokat reprezentował także Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego w bieżącej działalności (poziom województwa). Posiada bogate doświadczenie we wsparciu Wojewody oraz Zarządu Województwa w walce z pandemią Corona Virusa SARS Cov 2.

Skontaktuj się

Rakowicka 10b/9, 31-511Kraków

Pon - Pt (9:00 - 17:00) Sobota ZAMKNIĘTE

Zadzwoń: + 48 500 838 828

Zobacz nas

Zawsze Cię wesprzemy, możesz skontaktować się z nami

Restrukturyzacja osoby fizycznej pomoc prawna

restrukturyzacja osoby fizycznej pomoc prawna

Restrukturyzacja osoby fizycznej lub inaczej- układ konsumencki, to porozumienie między dłużnikiem i wierzycielami, które pozwala zachować majątek dłużnika. Wymaga on akceptacji większości wierzycieli i żeby wszedł w życie, musi zostać zaakceptowany przez sąd.

Aby dłużnik mógł myśleć o układzie, musi przedstawić plan spłaty długu (wysokość oraz terminy spłaty). Jest to warunek konieczny przy składaniu wniosku o otwarcie konsumenckiego postępowania układowego, który zostanie uwzględniony pozytywnie jedynie, gdy zdolność finansowa dłużnika i aktualna sytuacja życiowa pozwolą mu na pokrycie kosztów sądowych i wykonania układu z wierzycielami. Żeby dłużnik w ogóle mógł myśleć o układzie, musi przedstawić plan spłaty długu (wysokość oraz terminy spłaty). Jest to niezbędne przy składaniu wniosku o otwarcie konsumenckiego postępowania układowego.

Upadłość konsumencka i restrukturyzacja osoby fizycznej to dwie drogi, które dają możliwość osobom z zadłużeniem, w bezpieczny sposób spłacić swoje zobowiązania.

W życiu ludzkim zdarzają się sytuacje, które mogą doprowadzić do momentu, w którym możliwości finansowe, jakimi człowiek operuje, nie wystarczają na pokrycie wszystkich zobowiązań. Jest wiele czynników wpływających na taki stan rzeczy, a mogą to być między innymi choroba lub nagła utrata pracy.

Upadłość konsumencka to bezpieczne rozwiązanie dla osób fizycznych, które chcą zapewnić sobie skuteczną ochronę przed wierzycielami i egzekucjami komorniczymi. To racjonalne rozwiązanie w sytuacji, gdy zachodzi potrzeba podziału majątku na więcej niż jednego wierzyciela. Postępowanie to ma za przedmiot ustalenie, komu, w jakich terminach oraz w jakiej wysokości będzie spłacane zadłużenie. Ten plan tworzony jest na podstawie środków, jakimi dysponuje dłużnik, w co wchodzi dochód oraz koszty przeznaczone na utrzymanie rodziny.

Tryby postępowania sądowego

Prawo przewiduje dwa tryby postępowania sądowego:

  • Tryb uproszczony – ingerencja sądu jest w tym zakresie niewielka i dotyczy jedynie podejmowania kluczowych decyzji, a większość czynności związanych z procesem zależna jest od syndyka. Kim on jest? To osoba fizyczna, która będzie zarządzała postępowaniem uproszczonym oraz sprzedażą posiadanego przez dłużnika majątku. To od niej zależało będzie przygotowanie całego planu spłaty wierzycieli oraz oszacowanie sytuacji materialnej osoby mającej długi.
  • Tryb zwykły – procesem kieruje sędzia- komisarz i ma on miejsce w momencie, gdy sytuacja majątkowa dłużnika jest nieoczywista, co zależne od takich czynników jak między innymi: duży majątek z nieuregulowanym stanem prawnym czy znaczna ilość wierzycieli.

By upadłość konsumencka mogła zostać ogłoszona, wcześniej należy złożyć odpowiedni wniosek, do którego dłużnik powinien dołączyć dokumenty, potwierdzające informacje zawarte we wniosku.

Upadłość konsumencka pozwala na umorzenie lub zredukowanie zobowiązań finansowych osoby fizycznej, kiedy ta nie prowadzi działalności gospodarczej, a w jej życiu nastał moment, w którym zdolności finansowe nie są wystarczające do pokrycia

Restrukturyzacja osoby fizycznej - pomoc prawna

Kancelaria Fojtik oferuje pomoc prawną w zakresie restrukturyzacji osoby fizycznej. Oferujemy pomyślne przeprowadzenie likwidacji i poprowadzenie całego procesu krok po kroku wraz z opracowaniem strategii działania.

Zapraszamy do kontaktu!

Udostępnij :

Skomentuj

WP Feedback

Dive straight into the feedback!
Login below and you can start commenting using your own user instantly