ADWOKAT PIOTR FOJTIK Adwokat z ponad 10 letnim doświadczeniem w obsłudze przedsiębiorców, w tym pomocy w bieżącej działalności zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Adwokat reprezentował także Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego w bieżącej działalności (poziom województwa). Posiada bogate doświadczenie we wsparciu Wojewody oraz Zarządu Województwa w walce z pandemią Corona Virusa SARS Cov 2.

Skontaktuj się

Rakowicka 10b/9, 31-511Kraków

Pon - Pt (9:00 - 17:00) Sobota ZAMKNIĘTE

Zadzwoń: + 48 500 838 828

Zobacz nas

Zawsze Cię wesprzemy, możesz skontaktować się z nami

Jak uzyskać zadośćuczynienie?

jak uzyskać zadośćuczynienie kraków

Czym jest zadośćuczynienie i jak je uzyskać?

Zadośćuczynieniem nazywamy jeden ze sposobów rekompensaty za krzywdę. Żeby dobrze zrozumieć, czym ono właściwie jest i jak można uzyskać zadośćuczynienie w sądach znajdujących się w Krakowie, dobrze jest najpierw dowiedzieć się, czym dokładnie będzie wspomniana krzywda. Nazywamy tak ujemne następstwa w sferze psychiki czy też żal, jednakże są to przede wszystkim skutki mające negatywny wpływ na ciało i psychikę osoby poszkodowanej, mające formę szkody niematerialnej. Jak sama nazwa wskazuje, konsekwencje takiego rodzaju krzywdy nie powodują reperkusji w majątku, lecz dotyczą jedynie sfery umysłowej osoby poszkodowanej. Wszystkie informacje na temat tego, za jakie dokładnie krzywdy czy też szkody można domagać się zadośćuczynienia, znajdują się w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z zawartym w nim artykule 445 k.c. można się go domagać w kilku przypadkach takich jak:
Z kolei artykuł 448 k.c. mówi o naruszeniu dóbr osobistych.

Dokumenty niezbędne do uzyskania zadośćuczynienia

By odpowiedzieć na pytanie: „jak uzyskać zadośćuczynienie”, należy w pierwszej kolejności zebrać odpowiednią dokumentację, która przyda się, gdy sprawa zostanie skierowana do jednego z sądów w Krakowie. Będzie ona podstawą do wypłacenia odpowiedniej kwoty rekompensaty, jeśli proces zakończy się sukcesem osoby, której została wyrządzona dana krzywda.

Pamiętać należy w takim przypadku przede wszystkim o zebraniu wszystkich niezbędnych załączników. Zadośćuczynienie wypłacane jest jednorazowo, dlatego też ważne jest, by przy określaniu jego wysokości, uwzględnić każdą szkodę, wliczając w to także takie, które pojawić się mogą dopiero w późniejszym terminie (jak na przykład powikłania po wypadku).
Istnieją również oczywiście sytuacje, których nie da się przewidzieć i skutki wypadku mogą pojawić się nagle, dopiero po kilku miesiącach czy nawet latach od przyznania ustalonej kwoty. Wtedy też osoba pokrzywdzona będzie mogła po raz kolejny domagać się wypłacenia zadośćuczynienia.

Co można uzyskać?

Podobnie jak w przypadku odszkodowania, wypłacone świadczenie powinno być adekwatne do poniesionej krzywdy. Jedyna różnica w tym wypadku jest taka, że zadośćuczynienie jest trudniejsze do dokładnego wycenienia. Co ciekawe, zadośćuczynienie pieniężne może być również wypłacone na wskazany przez poszkodowanego cel społeczny, na przykład konto jakiejś fundacji czy stowarzyszenia. To drugi ze sposobów rekompensaty szkody niemajątkowej, na który decydują się osoby poszkodowane, szczególnie w przypadku, jeśli chcą nagłośnić daną sytuację. Aby otrzymać kwotę zadośćuczynienia, osoba poszkodowana musi zgłosić się do ubezpieczyciela, który następnie zwraca jej określoną sumę. Obejmuje ona przede wszystkim takie rzeczy jak:
Konkretne kwoty oraz szczegóły ich otrzymania często zależne są między innymi od danego ubezpieczyciela, ale przede wszystkim od rodzaju oraz wielkości poniesionej krzywdy. Wniosek o zadośćuczynienie składa osoba, która jest uprawniona do uzyskania środków, a następnie zgłasza się z nim do ubezpieczyciela sprawcy.

Funkcje zadośćuczynienia

Osoby, które zastanawiają się nad tym, jak uzyskać w Krakowie zadośćuczynienie za daną szkodę, czasem mogą mieć trudność z właściwym argumentowaniem potrzeby jego otrzymania. Taka rekompensata pełni jednak wiele bardzo istotnych funkcji, wśród których wymienić można między innymi:
Jeżeli czujesz się pokrzywdzony i zastanawiasz się, jak uzyskać za nie zadośćuczynienie, skontaktuj się z naszą krakowską Kancelarią Prawną Fojtik. Nasi specjaliści przeprowadzą Cię przez cały proces oraz dołożą wszelkich starań, by pomóc Ci uzyskać zasłużoną rekompensatę!
Udostępnij :

Skomentuj

WP Feedback

Dive straight into the feedback!
Login below and you can start commenting using your own user instantly