ADWOKAT PIOTR FOJTIK Adwokat z ponad 10 letnim doświadczeniem w obsłudze przedsiębiorców, w tym pomocy w bieżącej działalności zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Adwokat reprezentował także Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego w bieżącej działalności (poziom województwa). Posiada bogate doświadczenie we wsparciu Wojewody oraz Zarządu Województwa w walce z pandemią Corona Virusa SARS Cov 2.

Skontaktuj się

Rakowicka 10b/9, 31-511Kraków

Pon - Pt (9:00 - 17:00) Sobota ZAMKNIĘTE

Zadzwoń: + 48 500 838 828

Zobacz nas

Zawsze Cię wesprzemy, możesz skontaktować się z nami

Wezwanie do zapłaty – jak je napisać?

Wezwanie do zapłaty – jak je napisać?

Koniec roku to gorący czas, kiedy firmy regulują swoje finansowe sprawozdania. Nie dziwi więc fakt, że kontrahenci, którzy nie wywiązali się ze swoich zobowiązań, otrzymują dokument w postaci wezwania do zapłaty. Na czym opiera się takie pismo i jak je napisać przedstawi poniższy tekst.

jak napisać wezwanie do zapłaty

Brak obarczenia kosztami związanymi z procesem sądowym

W najprostszych słowach wezwanie do zapłaty jest pewnego rodzaju sposobem na przyjacielskie rozwiązanie zaległości finansowych pomiędzy daną firmą, a kontrahentem. Taka forma kontaktu z potencjalnym dłużnikiem nie jest zobligowana prawnie, jednakże warto z niej skorzystać.
W sytuacji, kiedy strony nie są w stanie się porozumieć w sprawie zaległości i sprawa trafia do sądu, w pierwszej kolejności zwraca się uwagę, czy nastąpiła jakakolwiek próba rozwiązania nieporozumienia. Jeśli nie, firma może zostać obarczona kosztami procesowymi, nawet pomimo pozytywnego orzeczenia na rzecz korporacji.

Kiedy wezwanie do zapłaty jest koniecznością?

W przypadku, gdy nie sporządzono dokumentu, który jasno reguluje termin spłaty należności, należy koniecznie sporządzić wezwanie do zapłaty. Czemu jest to ważne? Wspomniany dokument będzie stanowił konkretną datę, do której zaległa płatność ma być opłacona. Od tego też terminu, w świetle prawa będzie można naliczyć odsetki, jeśli dłużnik będzie nadal zwlekał ze swoimi zobowiązaniami

Co powinna zawierać treść wezwania do zapłaty?

Dokument, który napomina dłużnika do uiszczenia zaległej kwoty, powinien jasno definiować konkretną jej sumę, termin spłaty, a także skutki braku ustosunkowania się do spłaty. Może to być skierowanie sprawy na drogę sądową.

Ważne jest, aby wezwanie do zapłaty zawierały konkretny rachunek, na który zostanie wpłacona zaległość. Wezwanie do zapłaty można kierować wobec drugiej strony dowolną ilość razy, jednakże często zdarza się, że już pierwsze wezwanie odnosi oczekiwany skutek.

Piotr Fojtik - kancelaria prawna

Piotr Fojtik - kancelaria prawna

Adwokat z ponad 10 letnim doświadczeniem w obsłudze przedsiębiorców, w tym pomocy w bieżącej działalności zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.

Adwokat reprezentował także Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego w bieżącej działalności (poziom województwa).

Posiada bogate doświadczenie we wsparciu Wojewody oraz Zarządu Województwa w walce z pandemią Corona Virusa SARS Cov 2

Skontaktuj się
Udostępnij :

Skomentuj

WP Feedback

Dive straight into the feedback!
Login below and you can start commenting using your own user instantly