Wspomniany wcześniej testament odgrywa kluczową rolę w procesie dziedziczenia spadku. To oświadczenie woli zmarłego, dające wskazanemu przez niego spadkobiercy, powołanie do pozyskania całości, lub konkretnej części spadku oraz zapewniające mu pierwszeństwo przed spadkobiercami ustawowymi.
Jeśli dokument jest sporządzony prawidłowo, a osoba wyznaczona do dziedziczenia została wskazana w sposób właściwy, uzyskuje ona wtedy kompetencje do przejęcia spadku lub jego odrzucenia. Tutaj jednak należy pamiętać, że w przypadku gdy testament nie został spisany, został spisany błędnie i jest nieważny, lub osoba dziedzicząca z jakiegoś powodu rezygnuje z przysługującego jej prawa, o wskazaniu spadkobiercy decyduje dziedziczenie ustawowe.
Dziedziczenie ustawowe regulowane jest przez kodeks cywilny, a o przejęciu majątku w określonej kolejności i udziale decyduje pokrewieństwo lub powinowactwo. Spadkobiercami zostają kolejno: małżonek/małżonka, dzieci, rodzice, a także w niektórych przypadkach dalsi krewni. W tym przypadku konieczne jest sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia przed notariuszem, albo postępowanie sądowe w celu ustalenia kto i z jakiej podstawy powołany jest do spadku.
W ramach postępowania o stwierdzenie nabycia spadku sąd ustala i rozstrzyga czy wnioskodawca lub uczestnicy procesu są osobami, które wchodzą w krąg spadkobierców, następnie czy należą do kategorii niegodnych dziedziczenia majątku lub wydziedziczonych. Pomoc prawnika w tego typu postępowaniach może mieć kluczowe znaczenie, zwłaszcza w przypadku nieporozumień z innymi spadkobiercami.
Krakowska Kancelaria Prawna Fojtik oferuje pomoc prawną w sprawach dotyczących stwierdzenia nabycia oraz działu spadku.
Dive straight into the feedback!Login below and you can start commenting using your own user instantly