ADWOKAT PIOTR FOJTIK Adwokat z ponad 10 letnim doświadczeniem w obsłudze przedsiębiorców, w tym pomocy w bieżącej działalności zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Adwokat reprezentował także Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego w bieżącej działalności (poziom województwa). Posiada bogate doświadczenie we wsparciu Wojewody oraz Zarządu Województwa w walce z pandemią Corona Virusa SARS Cov 2.

Skontaktuj się

Rakowicka 10b/9, 31-511Kraków

Pon - Pt (9:00 - 17:00) Sobota ZAMKNIĘTE

Zadzwoń: + 48 500 838 828

Zobacz nas

Zawsze Cię wesprzemy, możesz skontaktować się z nami

Prawo spadkowe - "dziedziczenie spadku" w kraju i za granicą

  • Home
  • Prawo spadkowe – “dziedziczenie spadku” w kraju i za granicą
Kancelaria Prawna Kraków

Dziedziczenie spadku

Dziedziczenie spadku regulowane jest przepisami kodeksu cywilnego, a sam przebieg sprawy oraz określenie spadkobiercy zależy od tego, czy zmarły pozostawił po sobie testament. Skorzystanie z usług kancelarii prawnej, może okazać się więc nieocenioną pomocą nie tylko w ewentualnym procesie o stwierdzenie nabycia spadku i dopełnieniu wszelkich formalności prawnych związanych z otrzymaniem majątku, ale także w uniknięciu przykrych konsekwencji wynikających z dziedziczenia długów zmarłego.

dziedziczenie spadku kancelaria kraków
dziedziczenie spadku za granicą pomoc prawnika
dziedziczenie spadku prawnik kraków

Pomoc prawna Kraków

Podział majątku

Nasi prawnicy pomagają w sprawach o „dziedziczenie spadku” w Polsce oraz za granicą. Zapraszamy do kontaktu!

Testamentowe i ustawowe dziedziczenie spadku

Wspomniany wcześniej testament odgrywa kluczową rolę w procesie dziedziczenia spadku. To oświadczenie woli zmarłego, dające wskazanemu przez niego spadkobiercy, powołanie do pozyskania całości, lub konkretnej części spadku oraz zapewniające mu pierwszeństwo przed spadkobiercami ustawowymi.

Jeśli dokument jest sporządzony prawidłowo, a osoba wyznaczona do dziedziczenia została wskazana w sposób właściwy, uzyskuje ona wtedy kompetencje do przejęcia spadku lub jego odrzucenia. Tutaj jednak należy pamiętać, że w przypadku gdy testament nie został spisany, został spisany błędnie i jest nieważny, lub osoba dziedzicząca z jakiegoś powodu rezygnuje z przysługującego jej prawa, o wskazaniu spadkobiercy decyduje dziedziczenie ustawowe.

Dziedziczenie ustawowe regulowane jest przez kodeks cywilny, a o przejęciu majątku w określonej kolejności i udziale decyduje pokrewieństwo lub powinowactwo. Spadkobiercami zostają kolejno: małżonek/małżonka, dzieci, rodzice, a także w niektórych przypadkach dalsi krewni. W tym przypadku konieczne jest sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia przed notariuszem, albo postępowanie sądowe w celu ustalenia kto i z jakiej podstawy powołany jest do spadku.

W ramach postępowania o stwierdzenie nabycia spadku sąd ustala i rozstrzyga czy wnioskodawca lub uczestnicy procesu są osobami, które wchodzą w krąg spadkobierców, następnie czy należą do kategorii niegodnych dziedziczenia majątku lub wydziedziczonych. Pomoc prawnika w tego typu postępowaniach może mieć kluczowe znaczenie, zwłaszcza w przypadku nieporozumień z innymi spadkobiercami.

Krakowska Kancelaria Prawna Fojtik oferuje pomoc prawną w sprawach dotyczących stwierdzenia nabycia oraz działu spadku.

Dziedziczenie majątku i długów

Warto pamiętać, że wraz z dziedziczeniem majątku zmarłego, dziedziczy się również jego długi. Spadek rozumiany jest jako przejęcie ogółu praw i obowiązków majątkowych zmarłej osoby. Wierzyciele mają prawo dochodzić spłaty zobowiązań zaciągniętych przez zmarłego za życia. Zakres odpowiedzialności spadkobiercy będzie uzależniony od tego, w jaki sposób przyjmuje taki spadek.

Takie prawo powoduje sytuacje, w których nie zawsze opłaca się korzystać z prawa do dziedziczenia, gdyż w niektórych przypadkach konsekwencje tej decyzji mogą przynieść ogromne straty finansowe spadkobiercy. Skorzystanie z pomocy prawnika znacząco ułatwia podjęcie właściwej decyzji i uniknięcie ewentualnych negatywnych konsekwencji otrzymania spadku obarczonego długiem.

Dziedziczenie spadku za granicą — jak wygląda postępowanie dotyczące spadku, który znajduje się za granicą lub osób zamieszkałych w innym kraju

Jednym z zagadnień, o które pytają nas Klienci, są kwestie związane z postępowaniem spadkowym podmiotów znajdujących się za granicą.

Postępowania spadkowe, które dotyczą spadkobierców zamieszkałych za granicą lub zagranicznego majątku, są kwestią o tyle problematyczną, że zależą od obowiązującej jurysdykcji. O podstawach prawnych do dziedziczenia majątku zadecyduje polski sąd, jeżeli zmarły w chwili śmierci przebywał na terenie kraju lub gdy posiadał on polskie obywatelstwo. Jeżeli osoba zmarła pozostawiła za granicą nieruchomość, o jej dziedziczeniu zadecyduje prawo tego państwa.

Nasza Kancelaria Prawna z siedzibą w Krakowie oferuje kompleksową pomoc prawną w sprawach dotyczących dziedziczenia spadku zarówno w kraju, jak i za granicą. Świadczymy usługi w zakresie doradztwa oraz pomagamy naszym Klientom dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Klienci zainteresowani problematyką dziedziczenia spadku za granicą mogą zatem liczyć z naszej strony na rzeczową ocenę dotyczącą tego, jakie przepisy danego kraju będą miały zastosowanie w określonym przypadku.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Potrzebujesz pomocy! Zadzwoń teraz +48 500 838 828

Profesjonalne porady prawne online z różnych dziedzin prawa. Uzyskaj pomoc prawną bez wychodzenia z domu. Napisz do Nas! Bez Wychodzenia z Domu. Szybka Wycena Zapytania.

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak pomagamy klientom?
WP Feedback

Dive straight into the feedback!
Login below and you can start commenting using your own user instantly