ADWOKAT PIOTR FOJTIK Adwokat z ponad 10 letnim doświadczeniem w obsłudze przedsiębiorców, w tym pomocy w bieżącej działalności zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Adwokat reprezentował także Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego w bieżącej działalności (poziom województwa). Posiada bogate doświadczenie we wsparciu Wojewody oraz Zarządu Województwa w walce z pandemią Corona Virusa SARS Cov 2.

Skontaktuj się

Rakowicka 10b/9, 31-511Kraków

Pon - Pt (9:00 - 17:00) Sobota ZAMKNIĘTE

Zadzwoń: + 48 500 838 828

Zobacz nas

Zawsze Cię wesprzemy, możesz skontaktować się z nami

Zmiana rezydencji podatkowej – co musisz o niej wiedzieć?

zmiana rezydencji podatkowej

Zmiana rezydencji podatkowej – co musisz o niej wiedzieć?

Polski fiskus jak powszechnie wiadomo, bardzo niechętnie rozstaje się z obywatelami naszego kraju. Ciężko się temu dziwić, w końcu podatnicy, stanowią grupę, która wspiera budżet państwa. W związku tym zmiana rezydencji podatkowej, popularnie nazywana emigracją podatkową jest dość skomplikowanym procesem, jednak jest ona możliwa. Co więc powinniśmy wiedzieć o zmianie rezydencji podatkowej?

Podstawowa wiedza o emigracji podatkowej

Emigracji podatkowej dokonuje się zwykle do państw, których system podatkowy jest bardziej przystępny. Jednak wiele osób błędnie uważa, że aby tego dokonać wystarczy wykupić tam dom lub po prostu wynająć mieszkanie. Niezbędne jest również przestrzeganie szeregu surowych zasad. Jednym słowem należy zrobić wszystko, by organy podatkowe danego kraju nie były wstanie traktować nas właśnie jako imigrantów. Jak brzmi ogólna zasada?. Otóż każda osoba fizyczna podlega opodatkowaniu, od wszystkich osiągniętych w naszym kraju lub poza nim dochodów jeśli:

  • przebywa na terytorium naszego kraju dłużej niż 183 dni rocznie,
  • lub posiada interes gospodarczy lub inny na terenie RP,

Co zrobić, aby dokonać emigracji podatkowej?

Można tu przyjąć niepisaną zasadę- im mniejszy będzie nasz związek z krajem, tym dla nas lepiej. Pozwoli nam to uniknąć ewentualnego sporu z fiskusem. Dużo również zależy od interpretacji Ministra Finansów. Centrum biznesowe może być również determinowane przez ognisko domowe. Przykładowo podatnik przeniósł się do innego kraju, jednak dopiero po dołączeniu do niego jego żony, zmieniła się ich rezydencja podatkowa. Jednak już otrzymywanie z odsetek lokaty bankowej w Polsce, nie determinuje tego, iż nie zostanie zmieniona rezydencja podatkowa. W procesie zmiany rezydencji podatkowej, najważniejsze są więc następujące czynniki:

  • wyjazd do innego państwa wraz z rodziną,
  • kupno lub najem nieruchomości za granicą,
  • uzyskanie certyfikatu rezydencji,
  • likwidacja lub zawieszenie prowadzonej w kraju działalności gospodarczej.

Dodatkowo, związki z naszym krajem mogą zmniejszyć:

  • wyrejestrowanie się z instytucji i urzędów,
  • wymeldowanie się,
  • brak dostępu do posiadanych w Polsce nieruchomości,
  • wyrejestrowanie się z opieki zdrowotnej,
  • brak uzyskiwanych w Polsce dochodów,
  • ograniczenie rachunków bankowych.
Piotr Fojtik - kancelaria prawna

Piotr Fojtik - kancelaria prawna

Adwokat z ponad 10 letnim doświadczeniem w obsłudze przedsiębiorców, w tym pomocy w bieżącej działalności zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.

Adwokat reprezentował także Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego w bieżącej działalności (poziom województwa).

Posiada bogate doświadczenie we wsparciu Wojewody oraz Zarządu Województwa w walce z pandemią Corona Virusa SARS Cov 2.

Skontaktuj się
Udostępnij :

Skomentuj

WP Feedback

Dive straight into the feedback!
Login below and you can start commenting using your own user instantly