ADWOKAT PIOTR FOJTIK Adwokat z ponad 10 letnim doświadczeniem w obsłudze przedsiębiorców, w tym pomocy w bieżącej działalności zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Adwokat reprezentował także Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego w bieżącej działalności (poziom województwa). Posiada bogate doświadczenie we wsparciu Wojewody oraz Zarządu Województwa w walce z pandemią Corona Virusa SARS Cov 2.

Skontaktuj się

Rakowicka 10b/9, 31-511Kraków

Pon - Pt (9:00 - 17:00) Sobota ZAMKNIĘTE

Zadzwoń: + 48 500 838 828

Zobacz nas

Zawsze Cię wesprzemy, możesz skontaktować się z nami

Tarcza podatkowa a nieruchomości – najważniejsze informacje

Tarcza podatkowa a nieruchomosci

Tarcza podatkowa to jeden z tych sposobów, dzięki którym przedsiębiorca może odnieść korzyści finansowe, posiadając np. firmowe pojazdy, czy nieruchomości, finansowane ze źródeł zewnętrznych. Nie jest tajemnicą, że każdy prowadzący własną działalność, chce zapewnić jej maksymalną płynność finansową. Tarcza podatkowa to również sposób na zminimalizowanie podatku dochodowego. Jednak czym w zasadzie ona jest i jak odnosi się ona do nieruchomości?

Czym jest tarcza podatkowa?

Okazuje się, że ze zjawiskiem tarczy podatkowej mamy do czynienia na co dzień. Jest to zjawisko, dzięki któremu przedsiębiorcy mogą znacznie obniżyć kwotę podatku dochodowego. Aby to zrobić, muszą oni wykorzystać obcy kapitał do finansowania potrzeb przedsiębiorstwa jak np. leasing samochodów firmowych. Wydatki te można wówczas zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu, wydatki, które zostały pokryte dzięki zewnętrznemu kapitałowi- analogicznie obniża się w ten sposób podatek dochodowy. 

Co można zaliczyć do tego typu wydatków? Okazuje się, że wszystko, co bezpośrednio związane jest z prowadzeniem działalności, jak np.:

  • opłaty wstępne, a także manipulacyjne;
  • opłaty leasingowe;
  • odsetki od kredytów;
  • amortyzację.

Tarcza podatkowa a nieruchomości

Leasing nieruchomości nie był jak do tej pory najpopularniejszą formą w naszym kraju. Jednak nie da się ukryć, że z roku na rok jego popularność znacznie wzrasta. Leasing nieruchomości wpisuje się zarówno w model operacyjny jak i model finansowy, a dzięki temu, umożliwia on skorzystanie z tarczy podatkowej. Jeśli więc został wynajęty lokal użytkowy, mieszkanie czy dom na potrzeby przedsiębiorstwa, wynajmujący może liczyć na zwolnienie z uiszczenia podatku najmu. 

Należy jednak pamiętać, że niezbędne będzie w tym wypadku zastosowanie amortyzacji podatkowej. Sprawdzi się ona w sytuacjach gdy:

  •  przed zmianą właściciela, mieszkanie było użytkowane przez okres co najmniej 60 miesięcy;
  •  remont nieruchomości przed amortyzacją stawki indywidualnej, wynosił 30% wartości lokalu.

Dodatkowo stawka amortyzacji indywidualnej, w skali roku może być równa od 0 do 10%. Należy więc dopasować ją tak, aby jej miesięczna wysokość, była możliwie maksymalnie zbliżona do przychodu uzyskanego z najmu. Wówczas całe wykorzystywanie tarczy podatkowej będzie rozłożone w czasie.

Piotr Fojtik - kancelaria prawna

Piotr Fojtik - kancelaria prawna

Adwokat z ponad 10 letnim doświadczeniem w obsłudze przedsiębiorców, w tym pomocy w bieżącej działalności zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.

Adwokat reprezentował także Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego w bieżącej działalności (poziom województwa).

Posiada bogate doświadczenie we wsparciu Wojewody oraz Zarządu Województwa w walce z pandemią Corona Virusa SARS Cov 2.

Skontaktuj się
Udostępnij :

Skomentuj

WP Feedback

Dive straight into the feedback!
Login below and you can start commenting using your own user instantly