ADWOKAT PIOTR FOJTIK Adwokat z ponad 10 letnim doświadczeniem w obsłudze przedsiębiorców, w tym pomocy w bieżącej działalności zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. Adwokat reprezentował także Skarb Państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego w bieżącej działalności (poziom województwa). Posiada bogate doświadczenie we wsparciu Wojewody oraz Zarządu Województwa w walce z pandemią Corona Virusa SARS Cov 2.

Skontaktuj się

Rakowicka 10b/9, 31-511Kraków

Pon - Pt (9:00 - 17:00) Sobota ZAMKNIĘTE

Zadzwoń: + 48 500 838 828

Zobacz nas

Zawsze Cię wesprzemy, możesz skontaktować się z nami

Czym jest tarcza podatkowa i jak ją obliczyć?

Czym jest tarcza podatkowa i jak ją obliczyć?

Każdy przedsiębiorca dobrze zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest zachowanie płynności finansowej w firmie. Oznacza to, że często podejmują oni szereg działań, dążących do optymalizacji podatkowej. Mają one na celu przede wszystkim powstanie tarczy podatkowej- jest to zjawisko, z którym wbrew pozorom mamy dość często do czynienia. Tarcza podatkowa ma bowiem na celu minimalizację firmowych zobowiązań podatkowych. Jednak czym ona dokładnie jest i jak ją obliczyć?

Czym jest tarcza podatkowa?

Tarcza podatkowa to jedno z działań, które minimalizuje zobowiązania podatkowe w firmie. Jest ona zjawiskiem dość powszechnym. Często używane jest określenie „efekt tarczy podatkowej”, najprościej rzecz ujmując, jest to zjawisko, które polega na obniżeniu kwoty podatku dochodowego, dzięki wykorzystaniu kapitału obcego w ramach finansowania przedsiębiorstwa. Jak to działa? Dzięki obcym źródłom finansowania, podatek dochodowy ulega obniżeniu. Jest to możliwie, dzięki zaliczeniu wydatków, bezpośrednio związanych z finansowaniem zewnętrznym, do kosztów uzyskania przychodów. Wówczas, do takich kosztów można zaliczyć:

  • raty za leasing
  • opłaty związane z leasingiem
  • odsetki kredytowe
  • odpisy amortyzacyjne od trwałych środków

Jak obliczyć tarczę podatkową?

Głównym problemem przedsiębiorców najczęściej jest to, jak tego typu tarczę podatkową można wyliczyć. Okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne, a niezbędna jest jedynie podstawowa znajomość matematyki. Tarczę podatkową, możemy wyliczyć z następującego wzoru:

K= (1-P) *W

Jednak należy wiedzieć, co oznaczają poszczególne litery wzoru. Otóż:

  • W- oznacza wydatki finansowe
  • P- oznacza stawkę podatku dochodowego
  • K- oznacza rzeczywisty koszt uwzględniający również tarczę podatkową

Podsumowując – różnica wysokości PW jest dokładną kwotą podatku dochodowego, którą udało się przedsiębiorcy zaoszczędzić. W internecie dostępne są również specjalne kalkulatory, które mogą to zadanie znacznie ułatwić.

Udostępnij :

Skomentuj

WP Feedback

Dive straight into the feedback!
Login below and you can start commenting using your own user instantly